Ping Nedir? Ping Süresi Düşürmek İçin Neler Yapabiliriz?

Ping! Dikkatli dinlerseniz, işteki ping komutunun sesi budur. Bir ping ağı testi , veri paketlerini belirli bir IP adresine iletir ve IP ağına bağlı cihazlar arasında bağlantı olduğunu onaylar veya reddeder.

Onay durumunda, bir ping testi yaparak “gecikmeyi” (yani yanıt süresinin uzunluğunu) keşfedeceksiniz. Daha düşük gecikme süresi daha iyi bir deneyim sağlar, çünkü çevrimiçi oyunlar gibi hızlı yanıtın gerekli olduğu durumlarda milisaniyeler bile önemli olabilir.

Ping başarısız olursa, bu, temel nedeni bulmak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğine işaret edebilir. Peki, bir ağa ping atmak nasıl çalışır?

Ping tam olarak nedir?

Kullanıcılar bir Windows, Mac veya Linux bilgisayar aracılığıyla bir ping komutu gönderebilir . 80’lerin başından beri var olan yararlı bir yardımcı programdır. Terim, bir ses dalgası gönderen ve ardından karşılığında bir ping (veya yankı) dinleyen sonar teknolojisinden gelir. Aralık ne kadar uzun olursa, bir nesne o kadar uzakta olmalıdır.

Aynı ilke, dünya çapında veri istekleri rotası olarak ağlar için de geçerlidir. Ping işlemi, ağ tıkanıklığını veya sunucunun kapalı olması gibi diğer gecikme sorunlarını da ortaya çıkarabilir. Bir ping testi çalıştırmak oldukça basittir.

Bir ping ağı testi nasıl çalıştırılır

Ping ağı testi yürütme adımları, kullandığınız işletim sistemine bağlıdır.

Windows 10 için görev çubuğunda Ara’ya gidin ve:

 1. Komut İstemini getirmek için “cmd” yazın.
 2. Komut İstemi’ni açın.
 3. Kara kutuya “ping” yazın ve boşluk çubuğuna basın.
 4. Ping atmak istediğiniz IP adresini yazın (ör. 192.XXX.XX).
 5. Görüntülenen ping sonuçlarını inceleyin.

Mac’ler için, Network Utility’yi açıp ping yapmak istediğiniz ana bilgisayar adını veya IP adresini girerek aynı ritmi izleyin.

Linux için Terminal’i açın. Ayrıca, isteğinizin yönlendirdiği farklı IP adreslerini incelemek için traceroute komutunu kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için basitçe:

 1. Terminal’i açın.
 2. İzlemek istediğiniz IP adresini veya URL’yi takip eden “traceroute” yazın.
 3. Enter’a basın ve sonuçları gözden geçirin.

Ping için bazı yaygın adresler nelerdir?

Ping testlerinizi gerçekleştirirken, bunu yalnızca kendi internet bağlantınızı kontrol ederek yapabilirsiniz. Bunu başarmak için, ping attığınız IP adresinin gerçekten açık ve çalışır durumda olduğundan emin olmak istersiniz.

Her adres bir noktada kapalı kalma süresi yaşayabilir, ancak ping atmanız için bazı güvenilir seçenekler şunları içerir:

 • 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 (OpenDNS)
 • 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 (Google DNS)

Bu IP adresleri için bağlantı için bir ping testi çalıştırırken yanıt almazsanız, bu muhtemelen sizin tarafınızda bir sorun olduğu anlamına gelir.

Ping sonuçlarını anlama

Tüm bu adımlar iyi ve güzel, ancak sonuçları okumadığınız sürece tüm süreç çok yararlı değil . Öyleyse, buna dalalım.

Göreceğiniz ilk şey sunucunun ana bilgisayar adıdır. Bu, sunucuyla aktif bir bağlantınız olduğunu onaylayacaktır. Sırada, sunucuya gönderilen bayt sayısı bulunur ve bu sayı tipik olarak 32’yi gösterir. Sonraki dört satır, sunucudan gelen yanıt süresini gösterir. Kaç bayt verinin geri gönderildiğini ve yanıtın geri dönmesinin kaç milisaniye sürdüğünü göreceksiniz. TTL, “yaşama zamanı” anlamına gelir. Bu bilgi, paketin durmadan önce geçeceği toplam yönlendiricileri gösterir. “İstek zaman aşımına uğradı” ifadesini görürseniz, paketlerin ana bilgisayarı bulamadığını ve bu da bir bağlantı sorunu olduğunu gösterir.

Ping istatistikleri bölümü, işlem için toplam sayıları gösterir. Paket satırı, gönderilen ve alınan paketlerin sayısını gösterir ve kaybolup kaybolmadığını size söyler. Eğer öyleyse, bir bağlantı sorunu var gibi.

Son olarak, yaklaşık gidiş-dönüş süreleri bağlantı hızını gösterir. Zaman ne kadar yüksek olursa, bağlantı o kadar kötü olur.

Ping bağlantı hatalarını giderme

Bir ping testi çalıştırırken birkaç farklı hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz. İşte bazı yaygın olanlar ve ne anlama gelebilecekleri:

 • Bilinmeyen ana bilgisayar : Ping attığınız ana bilgisayarın IP adresi çözülemezse, büyük olasılıkla bu mesajı alırsınız. Temel olarak, etki alanının ad sunucusunun tanınmadığı anlamına gelir. Doğru ad sunucusuna sahip olduğunuzdan emin olun. Bunu yaparsanız, sorun ad çözümleme sürecinin kendisinde olabilir; bu noktada DNS veya WINS sunucusunun kullanılabilirlik durumunu kontrol etmeniz gerekir.
 • Hedef ana bilgisayara ulaşılamıyor : Bu, PC’nin ping atmaya çalıştığınız hedefe giden bir rotaya sahip olmadığı veya uzak yönlendiricinin ona giden bir rotası olmadığı anlamına gelebilir. Mesajda yalnızca “Hedef ana bilgisayara ulaşılamıyor” yazıyorsa, bilgisayardan bir yol yoktur. “<IP adresi adından> yanıtla” yazıyorsa, sorun yönlendiricidedir.
 • Genel arıza hatası: Bu mesajı alıyorsanız, PC veya dizüstü bilgisayarınızın ağ kartında veya kablosuz adaptörünüzde bir sorun olabilir. Aygıt sürücünüzü kontrol edin ve aygıtınızın bir IP adresi olduğundan emin olun.
 • İstek zaman aşımına uğradı: Bu mesaj, ping atmaya çalıştığınız hedefe ulaşılamadığı anlamına gelir. Kesinlikle çalışır durumdaysa, sorun bir güvenlik duvarı olabilir veya hedef, ping paketlerini düşürüyor olabilir. Çoğu zaman bu mesaj bir güvenlik duvarından kaynaklanır, bu yüzden ayarlarınızı kontrol ettiğinizden emin olun.

Ping’in diğer kullanımları nelerdir?

Ara sıra ping testi yapmanın yanı sıra, sabit bir bilgi akışını sürdürmek için sürekli olarak ping çalıştırabilirsiniz. Linux’ta, ping uygulaması, kullanıcı işlemi durdurmayı seçene kadar çalışır. Bunu yapmak için CTRL ve C tuşlarına aynı anda basın. Komut, Windows’ta aynıdır. Ve bu işletim sisteminde ping’in durmadan devam etmesini sağlamak için Komut İstemi’ne “ping -t” yazın. Başka bir şey…? Evet var.

Çoğu işletim sisteminde yerel olarak bulunandan daha eksiksiz ping yetenekleri arıyorsanız, ping sonuçlarınızı grafiklendirmek ve görselleştirmek için birçok üçüncü taraf aracı mevcuttur. Bunlar, paydaşlar için üç aylık raporlar oluşturmak için yardımcı olacaktır.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.