Pardus Docker İmaj Testleri ve Örnek İmajlar

Pardus Docker İmaj Testleri ve Örnek İmajlar

Herkese Merhaba 

Pardus Docker imajları üzerine bir kaç gündür yaptığım denemeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle Pardus/Linux dağıtımının Docker Hub üzerindeki “pardus/yirmibir” imajları üzerinde çalışıyordum. Bir kaç denemeden sonra ve birazda docker build amatörlüğünüde katarsak bazı cms’lerin örneklerini hazırladığımı düşünüyorum. Pardus Docker imajında dikkatimi çeken en önemli hususlardan birtanesi gerekli paketlerin depoda bulunması. Tabii bazı paketler yer almasa da onları da Debian depolarından çekebiliyoruz.  Öncelikle sizlere Docker hub’ta yayınladığım docker imajlarını göstermek istiyorum .

NOT/UYARI : Bu imajların kararlılığı doğrulanmamıştır. Imajlar üzerinde çalışan sistemler tasarlanması önerilmemektedir. Deneysel olduğu unutulmadan kullanılmalıdır

İmajların içerisine baktığımızda Pardus – Debian ayrı imajlanmış dosyalar bulacaksınız. Bunlar Pardus/Linux dağıtımı ve Debian dağıtımını temel almış imajlardır. Bu imajlarla beraber Pardus/Linux dağıtımının container imajlarınının performans testlerinide yapmış oluyoruz. Şimdi isterseniz imajlara göz atalım

PARDUS-APACHE-PHP-PHPFUSION Pardus dağıtımını temel aldığım Nginx sunucusu üzerinde imajlama yapılmıştır.

docker run --name pardus-nginx -d -p 8080:80 sezginguler/project:pardus-phpfusion

 

PARDUS-APACHE2-WORDPRESS Pardus imajı üzerinde yapılandırılmış kuruluma hazır wordpress dosyasını barındırmaktadır.

docker run --name pardus-wordpress -d -p 8080:80 sezginguler/project:pardusapache2-wordpresstr

PARDUS-APACHE-DRUPAL Bu imaj diğerlerinden farklı olarak Drupal:latest içermektedir. Ancak bu imajla alakalı Drupal sistem gereksinimlerinin birçoğu temelde sağlansa da diğer taraftan Drupal sisteminin nasıl çalışacağı ve hangi tepkileri vereceği bilinmemektedir. Bu sebepten kurulumdan sonra sistemi kontrol etmeniz önemlidir.

docker run --name pardus-drupal -d -p 8080:80 sezginguler/project:pardusapache2-drupal

PARDUS-APACHE2 Bu imajda Pardus/Linux dağıtımı üzerinde Apache kurulumu yapılmıştır. İçerisinde herhangi bir dosya olmamakla beraber bu imajın geliştirmeleri devam edecektir.

docker run --name pardus-apache -d -p 8080:80 sezginguler/project:pardusapache2

PARDUS-NGINX Pardus dağıtımını temel aldığım Nginx sunucusu üzerinde imajlama yapılmıştır.

docker run --name pardus-nginx -d -p 8080:80 sezginguler/project:pardusnginx

komutlarını kullanarak otomatik kurulum yapabilirsiniz.